Legfőbb képpen két állatra koncentrálunk most: tehén vagy kecske?
Bár még foglalkozhaznánk a malac és a birka tartással is, de azok sokkal inkább elterjettebbek az országban, míg az alábbiak nem annyira populárisak, így az ő tartásuk ésszerűbb lehet, a későbbi értékesítés miatt.
De hogyan válasszunk közülük? Érvek pro és kontra!
A kecske
A kecskének nincsenek olyan nagy igényei, mint a tehénnek, ugyanis rossz körülmények között is jól tejel. Ezt az állatot nem muszáj mindenáron kényelmes legelőkre kihajtani, mert szinte bárhol feltalálja magát, legyen az egy gyepes utca, vagy egy sziklás-hegyes környék. A kecske nagyon szívós állat és ügyesen megtalálja a táplálékot. Viszont van egy kevésbé kellemes oldala is, ez pedig az, hogy könnyen elvadulhat, ha nem gondoskodnak róla megfelelően. A tehénhez képest jóval kevesebb húst is ad. Viszont ha jól tejel, akkor egy nap több mint egy liter tejet is adhat.
A tehén
A tehén a kecskével ellentétben nem kis pénzügyi befektetést és személyes elköteleződést jelent. Gondoskodás szempontjából ez az állat a tehénnek szinte a szöges ellentéte. Amíg a kecskének sokszor elég csak egy kerítéssel körbevett karám, addig a tehénnek meglehetősen nagyobb helyet kell találni, folyamatosan tisztán kell tartani és rendszeres állatorvosi vizsgálatra van szüksége. Ráadásul legalább 2-4 hektáros legelőre van szüksége, hogy jól érezze magát. Ugyanis ha a tehénnek nincs meg a megfelelő komfort érzete, akkor rosszul tejel.
Érvek pro és kontra. Vannak vidékek, melyeken kifejezetten csak az egyikre esküsznek, mi azonban nyugodt szívvel ajánljuk mind a kettőt.
Kommentek
Még nincsnenk hozzászólások.